adana seo,adana web tasarımı,adana seo hizmeti,adana seo uzmanı,adana seo firmaları,adana web sitesi yapan firmalar,adana web tasarım kursu,adana yazılım kursu,adana web tasarım seo,adana'daki web tasarım firmaları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Mobil Oto Ekspertiz Fiyatları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Oto Ekspertiz,Adana Uzman Pars Teknik Sistem Oto Ekspertiz,Adana Oto Ekspertiz Fiyatları Firmaları,İkinci El Oto Ekspertiz Adana Fiyatları Firmaları,Adana Merkez Oto Ekpertiz,SMMM Fiyatları Ücretleri Nur Sayılır,Adana Toner Dolumu,Adana Oto Ekspertiz firmaları,Halı Yıkama Adana,Adana Halı Yıkama,Kuru Temizleme,Oto Döşeme,Toner Dolum Merkezi,Ucuz Toner Dolumu,adana kereste,Toz Kömür,Kuru Temizleme Poşeti,Portakal Kömür,Atlet Poşet,Hışır Halı Poşeti,Halı Poşeti,Ucuz Halı Poşeti,Baskılı Poşet,adana sunta,adana lambiri,adana sunta fiyatları,Adana Evden Eve Nakliyat Fiyatları,adana koltuk yıkama fiyatları,evde koltuk yıkama fiyatları,adana yüreğir koltuk yıkama,adana seyhan koltuk yıkama,adana çukurova koltuk yıkama,evde koltuk yıkama adana,adana koltuk temizlik şirketleri,Adana Çukurova Oto Ekspertiz,Adana 4x4 Oto Ekspertiz,Saç Ekimi,Saç Ekim Merkezi,Niğde Halı Yıkama,Sakal Bıyık Ekimi,Komatsu İş Makinaları Yedek Parçaları,Volvo İş Makinaları Yedek Parçaları,adana seo,Cat İş Makinaları Yedek Parçaları,Dolgu Botoks,Antalya Halı Yıkama,Halı Yıkama Antalya,adana inşaat sonrası temizlik,adana hijyen koltuk yikama,adana koltuk temizlik şirketleri,evde koltuk yikama adana,Ev Temizliği,adana çekyat yıkama,koltuk yıkama teknikleri,koltuk yikama sampuani,İş Makinaları Yedek Parçaları,Fındık Kömür,kömür,Scf Tırnakları,Mst İş Makinaları Yedek Parçaları,Jcb İş Makinaları Yedek Parçaları,Doosan İş Makinaları Yedek Parçaları,Donaldson Filtreleri, Adaptörleri,adana backlink,İş Makinaları Yedek Parçaları,Halı Yıkama Antalya,Niğde Halı Yıkama,Ceviz Kömür,Karpuz Kömür,
USD-A:5,578 USD-S:5,588 EURO-A:6,192 EURO-S:6,203

ÇANAKKALE BİR DEVRİN KAPANIP YENİ BİR DEVRİN BAŞLADIĞI YERDİR

Adana`ya gelen Duayen Gazeteci Uğur Dündar, Çanakkale Destanı ve Dumlupınar Zaferi konulu panelde, davetlileri coşkulu ve etkili anlatımı ile büyüledi.
  • ÇANAKKALE BİR DEVRİN KAPANIP YENİ BİR DEVRİN BAŞLADIĞI YERDİR
< >
6.11.2018 İzzet AYDEMİR Gündem 484 Kişi Okudu

Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin`in daveti üzerine Adana`ya gelen Duayen Gazeteci Uğur Dündar, "Çanakkale Destanı ve Dumlupınar Zaferi" konulu panelde, davetlileri coşkulu ve etkili anlatımı ile büyüledi.
Çanakkale Zaferi`nde yaşanılanlardan kesitleri anlattığı konuşmasında, Usta Yazar Yılmaz Özdil`in `Mustafa Kemal` isimli kitabından da, Çanakkale Savaşı sırasında yaşanılan olayların anlattığı bölümleri izleyicilerine aktaran Uğur Dündar, Dumlupınar Zaferi`nin yaşandığı Kütahya`nın Dumlupınar ilçesinin makus talihini yenebilmesi için yapılanları da konuklarıyla paylaştı.
Çanakkale Destanı`nın yazıldığı, din, dil, ırk ayrımı olmaksızın tüm milletin omuz omuza çarpıştığı o günleri etkili diliyle anlatan Uğur Dündar, "Hayatımda en iyi bildiğim iki konuyu anlatacağım. Biri Çanakkale Zaferidir. Kişisel anılarımı anlatmadan önce. Benim değerli kardeşim Yılmaz Özdil`in Mustafa Kemal` kitabında anlattığı Çanakkale`yi okumak istiyorum. `Çanakkale`de kan durmuyordu. Tıbbi malzeme yetişmiyordu. Kurşun yiyen bacaklar, kollar iple sıkılıyordu. O yoksa çamur kullanılıyordu. Delikler sıvanıyordu.
Kurtlanan yaralarını deniz suyuyla temizlemeye çalışan gazilerimizin feryatları, gecelerin karanlığını yırtıyordu.
Daracık alanda binlerce ölü beden yatıyordu. Milyarlarca sinek üşüşmüştü. Kavurucu sıcakta iyice ağırlaşan koku, sinek sürülerini mıknatıs gibi çekiyordu…
.. İçmek için yeterli su yoktu.
Kuyu suyu hastalık getirmekten başka işe yaramıyordu.
Yıkanmayı unutmuşlardı.
Bit istilası vardı.
Bitler pantolon dikişlerinin arasına saklanıyorlardı, kurtulmak için dikişlerin arasını kor parçalarıyla yakıyorlardı. Battaniyeye bulaştıysa, battaniyeyi yakmaktan başka çare kalmıyordu. 
Karıncaları keşfettiler.
Bitler karıncalardan kaçıyordu. Gömlekleri karınca yuvasının üstüne serince, tertemiz oluyordu!
Anzak eri Steve Moyle, korku filminden farksız olan “su hatırası”nı şöyle hatırlıyordu: “Mataralarımızı kuyuya sarkıtırdık. Suda hep garip bir tat olduğunu söylerdik.  Bir gün istihkamcılar geldi, kuyudan aşağıya çengellerini salladılar. Çürümüş bir ceset çıkardılar.”
Çanakkale buydu. Çanakkale bir devrin battığı, yeni bir devrin başladığı yerdir" diye konuştu.

Usta Gazeteci Uğur Dündar, Dumlupınar Zaferi ile ilgili de şunları anlattı:
"Benim naciz hayatımda, şu anda bu konuşmayı yapıyor oluşum, aldığım nefesi bile borçlu olduğum bir yer var. Dumlupınar. Başkomutanlık Meydan Muharebesi. O savaş, kazanılmasıydı belki şimdi yoktuk. Belki vardık ama isimlerimiz farklı olacaktı. İşte benim en çok kederlendiğim tarafta burası. Böyle bir zafer kazanılmış, bu zaferden sonra İzmir kurtarılmış. Bu zaferi kazananların anısı Dumlupınar`da unutulmaya terk edilmiş.
Öncelikle oraya bir konaklama tesisisin yapılması için çağrıda bulunmaya başladım. Neyse ki CHP`li belediyeler var. Sesimize kulak verdiler. Geçen Pazar Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı`nın 4.5 ay gibi kısa sürede inşa ettiği Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Misafirhanesi ve Sosyal Tesisi`ni görünce, Belediye Başkanı Fethi Yaşar`ın elini öpesim geldi. Çukurova`nın değerli belediye Başkanı Sayın Soner Çetin, oraya çok önemli araç, gereç ekipmanlar gönderdi. Dumlupınar`ın bir cenaze aracı yoktu. Kütahya`da Dumlupınar ilçesinin adını taşıyan bir üniversite var. Bu üniversitenin tüm ilçelerde bir fakültesi veya yüksekokulu var. Dumlupınar`a bir yüksekokul yapılmasını da Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Özlem Çerçioğlu`ndan istiyoruz. Özlem Hanım çok başarılı bir belediye başkanı. Tıpkı, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin gibi."
Dündar`ın yaptığı söyleşinin ardından, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, çok değerli panel için Uğur Dündar`a teşekkür ederek, çiçek takdim etti.  • Facebook
  • YORUM YAP