2.El Sanayi Tipi Halı Yıkama Makinası,Kampanyalı Halı Yıkama Makinaları Setleri,Halı Yıkama Makinaları,Halı Yıkama Makinası,Otomatik Halı Yıkama Makinesi,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Mobil Oto Ekspertiz Fiyatları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Oto Ekspertiz,Adana Uzman Pars Teknik Sistem Oto Ekspertiz,Adana Oto Ekspertiz Fiyatları Firmaları,İkinci El Oto Ekspertiz Adana Fiyatları Firmaları,Adana Merkez Oto Ekpertiz,SMMM Fiyatları Ücretleri Nur Sayılır,Toner Dolumu,Carpet Cleaning Machine,lazer epilasyon teknik servis adana,lazer epilasyon cihaz fiyatları 2018,4x4 Oto Ekspertiz,Adana Oto Ekspertiz firmaları,Halı Yıkama Adana,Adana Halı Yıkama,Kuru Temizleme,Oto Döşeme,Adana Evden Eve Nakliyat,Evden Eve Nakliyat Adana,Tam Otomatik Halı Çırpma Makinaları Fiyatları,Kuru Temizleme Poşeti,Atlet Poşet,Hışır Halı Poşeti,Halı Poşeti,Ucuz Halı Poşeti,Halı Yıkama Firmalari,Baskılı Poşet,Adana Evden Eve Nakliyat Fiyatları,adana koltuk yıkama fiyatları,evde koltuk yıkama fiyatları,adana yüreğir koltuk yıkama,adana seyhan koltuk yıkama,adana çukurova koltuk yıkama,evde koltuk yıkama adana,adana koltuk temizlik şirketleri,4x4 Otopsi Oto Ekspertiz,Oto Ekspertiz Firmaları,adana doğalgaz firmaları,Niğde Halı Yıkama,adana doğalgaz fiyatları,Komatsu İş Makinaları Yedek Parçaları,Volvo İş Makinaları Yedek Parçaları,adana seo,Cat İş Makinaları Yedek Parçaları,Adana Çukurova, Seyhan Su(Sıhhi) Tesisatçısı Arayanlar Firmaları,Antalya Halı Yıkama,Halı Yıkama Antalya,adana inşaat sonrası temizlik,adana hijyen koltuk yikama,OTO GÖÇÜK ONARIMI,ADANA BOYASIZ OTO GÖÇÜK ONARIM MERKEZİ,ADANA OTO ÇİZİK GİDERME ONARIM MERKEZİ,ADANA VAKUMLU GÖÇÜK ONARIM MERKEZİ,DERİN ÇİZİK ONARIMI,PARK HASARI ONARIMI,OTO GÖÇÜK ONARIM MERKEZİ,OTO GÖÇÜK,ADANA DOLU HASARI OTO GÖÇÜK ONARIM MERKEZİ,KURUMSAL OTO GÖÇÜK ,adana koltuk temizlik şirketleri,evde koltuk yikama adana,Ev Temizliği,adana çekyat yıkama,koltuk yıkama teknikleri,koltuk yikama sampuani,Adana Boyasız Vakumlu Oto Göçük Merkezi,kuru temizleme poşeti,hışır poşet,halı poşeti,ucuz halı poşeti,balonlu naylon,Tam Otomatik Halı Kurutma Makinaları Fiyatları,İş Makinaları Yedek Parçaları,Lazer Epilasyon Cihazları,İş Makinaları Yedek Parçaları,Scf Tırnakları,Mst İş Makinaları Yedek Parçaları,Jcb İş Makinaları Yedek Parçaları,Doosan İş Makinaları Yedek Parçaları,Donaldson Filtreleri, Adaptörleri,Otomatik Halı Yıkama Makinası,İş Makinaları Yedek Parçaları,2. El Tam Otomatik Halı Yıkama Makinaları Fiyatları,Otomatik Halı Sıkma Makinaları Fiyatları,Tam Otomatik Halı Paketleme Makinaları Fiyatları,Niğde Halı Yıkama,Sanayi Tipi Halı Yıkama Makinaları, أسعار مكائن غسيل السجاد المستعملة,أسعار مكائن غسيل السجاد الاوتماتيكية,ارخص مكنة لغسل السجاد,مكنة غسل السجاد المستعمة أسعار ,مكنة فض السجاد,مكائن غسيل السجاد ,مكنة غسل السجاد قائمة الاسعار ,مكنة غسل السجاد الصناعية , مكائن عصر السجاد , مكائن غسيل السجاد المستعملة , مكائن غسل السجاد الاوتماتيكية بالكامل , مكنة غسيل البطانية, مكنة تنظيف السجاد , مكنة غسيل لحاف, مكنة غسيل السجاد الصناعية
USD-A:5,341 USD-S:5,351 EURO-A:6,057 EURO-S:6,067
  • Facebook
  • YORUM YAP

CEYHAN VE YEREL SEÇİMLER

Ülkemizin içinde bulunduğu hassas durumdan çıkarak normale dönebilmesi adına seçimlerin erkene alınması, yerel seçimlerin de normal tarihinden önce yapılması, henüz resmi ağızlardan, doğrudan söylenmiş olmasa da söz konusu. Bu vesileyle tüm ülkede olduğu gibi ilçemizde de seçim kıpırdanmaları başlamış görünmektedir.

Elbette her seçim önemlidir ama önümüzdeki yerel seçimlerin ilçemiz için bir değeri, önemi ve farkı olmalıdır. Daha önceki seçimlerden farklı olarak bu seçimde Ceyhan’ı ileri götürecek, geliştirecek, ona hak ettiği değeri kazandıracak bir çalışma yapılmalıdır. Adaylar üzerinden değil, Ceyhan’a faydalı olacak projeler üzerinden seçim çalışması yapmak, bu beklenti içinde olmak ilçemize daha faydalı olacaktır.

Birkaç hafta önce Ceyhan’a, yaklaşık yirmi yıldır gelememiş bir dostumla gelmiştik. Gördüğünde heyecanlandı ama şaşırmadı: ”hiç değişmemiş, gelişmemiş buralar” dedi. İnsanın yaşadığı yerin hiç değişmemesi, gelişmemesi nostaljik olarak güzel ama sosyo-ekonomik olarak çok da istenen bir durum değildir.

İlçemizin en büyük sorunu istihdamdır. Gençlere yeni iş sahası açmak, mevcut çalışma alanlarını canlandırmak, genişletmek gerekir. Bunun peşinden konut sorunu, güvenlik, şehir içi trafik ve park sorunu gibi sorunların çözümü için akılcı, rasyonel çözüm önerilerini destelemek gerekiyor. Her seçimde olduğu gibi adaylar ve adayların uçuk kaçık vaatleri üzerinden bir seçim daha geçirilmemeli, ilçemizin acil sorunlarını çözmeyi hedefleyecek ciddi çalışmalar üretilmeli, desteklenmeli ve hayata geçirilmelidir.

Önümüzdeki seçimlerde adayların rasyonel projeler üretmesi, bu projeleri halka sunması ve seçimden sonra da takip edebilmesinin tek yolu seçmenler olarak Ceyhan halkının bu tür çalışmalara destek vermesi, sunulan vaatlerin, aday söylemlerinin dikkatle araştırılmasıdır. Örneğin daha önceki yerel seçimlerde adaylardan birkaçının sıklıkla dile getirdiği “Ceyhan Nehrinin Ticari Kullanımı” gibi söylemler proje değil içi boş vaatlerdir. Konu biraz irdelense, Ceyhan nehrinin ticari amaçlarla kullanılamayacağı, üzerinde yük yada yolcu gemilerinin çalışamayacağı, debisinin de, derinliğinin de buna müsait olmadığı, ayrıca üzerindeki köprülerin de buna müsaade etmeyecek şekilde inşa edildiği görülecektir. Ama son iki seçimdir, nedense bu söylem bir proje gibi sunulmuş, savunulmuş ve bir seçim projesi olarak kayıtlara girmiştir.

Özelde Ceyhan’ın, ama genelde Adana ve hatta tüm Çukurova’nın kendine has yerel değerleri göz önüne alındığında bu bölgenin en önemli birkaç özelliği vardır: sıcak iklimi, önemli yollar için geçiş güzergâhı olması, tarıma uygun, elverişli ve bereketli araziler, çok değişik bölgelerden gelerek buraya yerleşmiş insanlar, ticari bir güzergâh olması vb. Bu değerler göz ardı edilerek yapılacak çalışmalar çok da karşılık bulmayacak, hayata geçirilmesi zor olacaktır. Hazırlanacak tüm projeler, içinde bulunduğumuz bölgenin şartları ve değerleri göz önünde bulundurularak yapılmalı, halkın isteği, desteği kazanılmalıdır. Halkın onaylamadığı, destek vermediği projeler vaat olmaktan öteye gidemez, hayata geçirilemez. Ama eğer coğrafik, sosyal ve ekonomik değerler göz önüne alınarak, halkın ihtiyaçları doğrultusunda projeler üretilir, halkın da desteği sağlanırsa bölgemiz güçlü bir atılım içine girebilir.

Önümüzdeki yerel seçimlerde aday olmayı düşünen siyasilerin bu konuya yönelmeleri, somut, rasyonel, gerçekçi ve uygulanabilir projeler üretmesini beklemek gerekir. Burada en önemli görev seçmen olarak Ceyhan halkına düşmektedir.

Eğer seçmen beklentisi bu yönde olursa, aday olmayı düşünenler de bu konuda çalışmalar yapacaktır.

Sosyolog 

Bülent ŞEN

Yorum Yapanlar
Çok doğru tespit
3.11.2016
ceyhan kaderine terk edilmiş bir bölgedir en azından ben öyle görüyorum eskiden iş yerleri vardı ama bugün o iş yerlerin hiç biri yok mesele ceytaş garipoğlu tekfen çukobirlik sümer yağ fabırkasi daha bir çok iş yeri bu durum ceyhan ekonimisını indirilmiş bir darbedir ben öyle görüyorum
1.5.2017
YAZARIN ÖNCEKİ YAZILARI