adana seo,adana web tasarımı,adana seo hizmeti,adana seo uzmanı,adana seo firmaları,adana web sitesi yapan firmalar,adana web tasarım kursu,adana yazılım kursu,adana web tasarım seo,adana'daki web tasarım firmaları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Mobil Oto Ekspertiz Fiyatları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Oto Ekspertiz,Adana Uzman Pars Teknik Sistem Oto Ekspertiz,Adana Oto Ekspertiz Fiyatları Firmaları,İkinci El Oto Ekspertiz Adana Fiyatları Firmaları,Adana Merkez Oto Ekpertiz,SMMM Fiyatları Ücretleri Nur Sayılır,Adana Toner Dolumu,Adana Oto Ekspertiz firmaları,Halı Yıkama Adana,Adana Halı Yıkama,Kuru Temizleme,Oto Döşeme,Toner Dolum Merkezi,Ucuz Toner Dolumu,adana kereste,Toz Kömür,Kuru Temizleme Poşeti,Portakal Kömür,Atlet Poşet,Hışır Halı Poşeti,Halı Poşeti,Ucuz Halı Poşeti,Baskılı Poşet,adana sunta,adana lambiri,adana sunta fiyatları,Adana Evden Eve Nakliyat Fiyatları,adana koltuk yıkama fiyatları,evde koltuk yıkama fiyatları,adana yüreğir koltuk yıkama,adana seyhan koltuk yıkama,adana çukurova koltuk yıkama,evde koltuk yıkama adana,adana koltuk temizlik şirketleri,Adana Çukurova Oto Ekspertiz,Adana 4x4 Oto Ekspertiz,Saç Ekimi,Saç Ekim Merkezi,Niğde Halı Yıkama,Sakal Bıyık Ekimi,Komatsu İş Makinaları Yedek Parçaları,Volvo İş Makinaları Yedek Parçaları,adana seo,Cat İş Makinaları Yedek Parçaları,Dolgu Botoks,Antalya Halı Yıkama,Halı Yıkama Antalya,adana inşaat sonrası temizlik,adana hijyen koltuk yikama,adana koltuk temizlik şirketleri,evde koltuk yikama adana,Ev Temizliği,adana çekyat yıkama,koltuk yıkama teknikleri,koltuk yikama sampuani,İş Makinaları Yedek Parçaları,Fındık Kömür,kömür,Scf Tırnakları,Mst İş Makinaları Yedek Parçaları,Jcb İş Makinaları Yedek Parçaları,Doosan İş Makinaları Yedek Parçaları,Donaldson Filtreleri, Adaptörleri,adana backlink,İş Makinaları Yedek Parçaları,Halı Yıkama Antalya,Niğde Halı Yıkama,Ceviz Kömür,Karpuz Kömür,
USD-A:5,679 USD-S:5,689 EURO-A:6,275 EURO-S:6,286

Cezayı Takan Yok

Adana`da tarlaların ikinci ürüne daha hızlı hazırlanmasını sağlamak amacıyla yakılan anızlar kenti dumana boğdu.
  •  Cezayı Takan Yok
< >
9.9.2019 İzzet AYDEMİR Dünya 494 Kişi Okudu Adana`da tarlaların ikinci ürüne daha hızlı hazırlanmasını sağlamak amacıyla yakılan anızlar, aşırı nem ve sıcakların yaşamı zorlaştırdığı kenti dumana boğdu. Çiftçiler cezalara rağmen anızları yakıyor.

 Türkiye`nin 6 milyon tona yaklaşan mısır üretiminin yaklaşık yüzde 15`ini karşılayan Adana’da hasat devam ediyor. Tarlada mısırını biçen çiftçiler ikinci ürüne tarlanın daha hızlı hazırlanması amacıyla anızları yakıyor.

 Devletin anız yakanlara dekar başına 60 lira 11 kuruş para cezası vermesine rağmen mazot ve işçilik masraflarını azaltarak toprağı en kısa sürede ekilebilir hale getirmek isteyen bazı çiftçiler, anız yakmaya devam ediyor. Kentin dört bir yanında yoğun duman nedeniyle göz gözü görmüyor. Hissedilebilir kirli havanın yanı sıra tarlalardan uçan isler, evlerin en ücra köşelerine kadar ulaşıyor. Seyhan ilçesine bağlı Sarıhuğlar Mahallesi`nde anız yakan bir çiftçinin yanan anızın ortasında durması dikkat çekti.

 “Anız yakan geleceğini yakar”
 Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, yaptığı yazılı açıklamada, “Şehrin her yerine anızın zararı hakkında billboard ilanları verdik. Bu sene geçmiş yıllara göre anız yakımı aslında daha düşük. Çünkü o saplardan bazı firmalar artık elektrik üretmeye başladı ve onları tarladan alıyorlar. Bu yüzden azaldı şu anda ama yine sorumsuz çiftçiler var ve cezaya rağmen yakıyorlar. Anız yakan geleceğini yakar. Anızı lütfen yakmayın. Anız yakarak toprağı kirletmeyelim” diye konuştu.

 Kadir Yakşi isimli vatandaş ise anız küllerinin balkondaki çamaşırlara bile bulaştığını kaydetti. Mekseline Tatlıhatun isimli vatandaş da anız yakmanın sadece insanlara zararlı olmadığına dikkat çekerek, “Anız yangınları için biraz bilinçli olmasını istiyorum insanların. Hayvanları düşünmelerini istiyorum. Onların da bir canları var ve bazen koruyamıyorlar kendilerini. İnsanların bilinçli olmasını rica ediyorum. Ayrıca havayı da kirletiyor. Her türlü açıdan zarar veriyor. İnsanların kendi çıkarları için başkalarının canına kastetmemesini istiyorum” dedi.

  • Facebook
  • YORUM YAP