adana seo,adana web tasarımı,adana seo hizmeti,adana seo uzmanı,adana seo firmaları,adana web sitesi yapan firmalar,adana web tasarım kursu,adana yazılım kursu,adana web tasarım seo,adana'daki web tasarım firmaları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Mobil Oto Ekspertiz Fiyatları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Oto Ekspertiz,Adana Uzman Pars Teknik Sistem Oto Ekspertiz,Adana Oto Ekspertiz Fiyatları Firmaları,İkinci El Oto Ekspertiz Adana Fiyatları Firmaları,Adana Merkez Oto Ekpertiz,SMMM Fiyatları Ücretleri Nur Sayılır,Adana Toner Dolumu,Adana Oto Ekspertiz firmaları,Halı Yıkama Adana,Adana Halı Yıkama,Kuru Temizleme,Oto Döşeme,Toner Dolum Merkezi,Ucuz Toner Dolumu,adana kereste,Toz Kömür,Kuru Temizleme Poşeti,Portakal Kömür,Atlet Poşet,Hışır Halı Poşeti,Halı Poşeti,Ucuz Halı Poşeti,Baskılı Poşet,adana sunta,adana lambiri,adana sunta fiyatları,Adana Evden Eve Nakliyat Fiyatları,adana koltuk yıkama fiyatları,evde koltuk yıkama fiyatları,adana yüreğir koltuk yıkama,adana seyhan koltuk yıkama,adana çukurova koltuk yıkama,evde koltuk yıkama adana,adana koltuk temizlik şirketleri,Adana Çukurova Oto Ekspertiz,Adana 4x4 Oto Ekspertiz,Saç Ekimi,Saç Ekim Merkezi,Niğde Halı Yıkama,Sakal Bıyık Ekimi,Komatsu İş Makinaları Yedek Parçaları,Volvo İş Makinaları Yedek Parçaları,adana seo,Cat İş Makinaları Yedek Parçaları,Dolgu Botoks,Antalya Halı Yıkama,Halı Yıkama Antalya,adana inşaat sonrası temizlik,adana hijyen koltuk yikama,adana koltuk temizlik şirketleri,evde koltuk yikama adana,Ev Temizliği,adana çekyat yıkama,koltuk yıkama teknikleri,koltuk yikama sampuani,İş Makinaları Yedek Parçaları,Fındık Kömür,kömür,Scf Tırnakları,Mst İş Makinaları Yedek Parçaları,Jcb İş Makinaları Yedek Parçaları,Doosan İş Makinaları Yedek Parçaları,Donaldson Filtreleri, Adaptörleri,adana backlink,İş Makinaları Yedek Parçaları,Halı Yıkama Antalya,Niğde Halı Yıkama,Ceviz Kömür,Karpuz Kömür,
USD-A:5,578 USD-S:5,588 EURO-A:6,192 EURO-S:6,203

Çiftçi Biterse Dünya Biter

Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Savaş Mehmet Öztürk, primlerin düşürülmesinden dolayı Ceyhan Ziraat Odasında basın açıklaması yaptı.
  •  Çiftçi Biterse Dünya Biter
< >
14.5.2019 İzzet AYDEMİR Gündem 1008 Kişi Okudu


 Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Savaş Mehmet Öztürk, primlerin düşürülmesinden dolayı Ceyhan Ziraat Odasında basın açıklaması yaptı.

 Primlerin düşürülmesinden dolayı çiftçilerin mağduriyetini dile getirip, bu vesile ile 14 Mayıs çiftçiler günü dolayısıyla çiftçilerimizin günü kutlayan Ceyhan Ziraat  Odası Başkanı Savaş Mehmet Öztürk; "İlçemizde 2018 yılında 145.000 dönüm pamuk ekimi yapılmıştır. Bilindiği üzere Tarım Bakanlığı tarafından geçmiş yıllarda dönüme 650-700 kg verim belirlenmişti. Fakat Tarım bakanlığımızın 2018 yılı için dönüme 430-500 kg verim açıklamıştır.

 Bu durumda çiftçimiz mağdur edilmiştir. Çiftçilerimizin alacağı prim desteği %30 düşürülmüştür.

 Ayrıca çiftçilerimiz bankaya, esnafa olan borç ödemelerini bu desteğe göre planlamıştır.

 Böylece çiftçilerimiz %30 daha fazla borçlu olarak 2019 yılı üretim sezonuna girecek ve çiftçimizin bu durum bankaların ve tefecilerin eline düşürülmesine neden olacaktır.

 Yüzde yüz artan maliyetlerden dolayı zaten mazot, gübre, tohum ve zirai ilaç alımlarında zorlanmaktadır.

 Bir de anlamakta güçlük çektiğimiz diğer bir konu yağlı tohumlardan (ayçiçeği ve soya) 2018 yılı dönüme verimde herhangi bir verim düşüklüğüne gidilmemiştir.

 Bu durumda çiftçilerimiz pamuk ekiminden vazgeçecektir. 2019 pamuk ekim alanları , 2018 yılına göre % 35-40 oranında düşüş yaşanacaktır. Tekstil Sanayisinin hammaddesi olan pamukta dışa bağımlılığımız artacaktır.Bu da Ülkemiz için yüksek oranda döviz kaybı olacaktır.

 Çiftçilik biterse her şey biter. Üretim Olmayan yerde tarımsal ekonomi biter.

Tarım Bakanlığımız böyle bir karar alacaksa bu kararı 2020 yılı Ocak ayından itibaren uygulamaya konmalıdır. Çiftçimizde ekeceği ürünü ona göre karar verir.

 İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine teslim edilen 2018 yılı pamuk müstahsil makbuzları  Tarım Bakanlığı elamanları tarafından ekim alanları beraber titizlikle kontrol edilerek, çiftçilerimizin dosyaları teslim alınmış olduğundan 2018 yılı pamukta çiftçimizin verilmiş hakkının tekrar iadesinin talep etmekteyiz.

 Ceyhan Ziraat Odası olarak Yukarıda izaha çalıştığımız sorunumuza Türkiye Ziraat Odaları Birliğine , Bölge Milletvekillerimize bu kararın geri çekilmesi için bilgilendirme yapılmıştır.

 Burukta olsa Tüm Çiftçilerimiz 14 Mayıs çiftçiler gününü kutlar 2019 yılının çiftçilerimize bol kazançlı bir yıl olmasını dilerim." şeklinde konuştu.

 

  • Facebook
  • YORUM YAP