adana seo,adana web tasarımı,adana seo hizmeti,adana seo uzmanı,adana seo firmaları,adana web sitesi yapan firmalar,adana web tasarım kursu,adana yazılım kursu,adana web tasarım seo,adana'daki web tasarım firmaları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Mobil Oto Ekspertiz Fiyatları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Oto Ekspertiz,Adana Uzman Pars Teknik Sistem Oto Ekspertiz,Adana Oto Ekspertiz Fiyatları Firmaları,İkinci El Oto Ekspertiz Adana Fiyatları Firmaları,Adana Merkez Oto Ekpertiz,SMMM Fiyatları Ücretleri Nur Sayılır,Adana Toner Dolumu,Adana Oto Ekspertiz firmaları,Halı Yıkama Adana,Adana Halı Yıkama,Kuru Temizleme,Oto Döşeme,Toner Dolum Merkezi,Ucuz Toner Dolumu,adana kereste,Toz Kömür,Kuru Temizleme Poşeti,Portakal Kömür,Atlet Poşet,Hışır Halı Poşeti,Halı Poşeti,Ucuz Halı Poşeti,Baskılı Poşet,adana sunta,adana lambiri,adana sunta fiyatları,Adana Evden Eve Nakliyat Fiyatları,adana koltuk yıkama fiyatları,evde koltuk yıkama fiyatları,adana yüreğir koltuk yıkama,adana seyhan koltuk yıkama,adana çukurova koltuk yıkama,evde koltuk yıkama adana,adana koltuk temizlik şirketleri,Adana Çukurova Oto Ekspertiz,Adana 4x4 Oto Ekspertiz,Saç Ekimi,Saç Ekim Merkezi,Niğde Halı Yıkama,Sakal Bıyık Ekimi,Komatsu İş Makinaları Yedek Parçaları,Volvo İş Makinaları Yedek Parçaları,adana seo,Cat İş Makinaları Yedek Parçaları,Dolgu Botoks,Antalya Halı Yıkama,Halı Yıkama Antalya,adana inşaat sonrası temizlik,adana hijyen koltuk yikama,adana koltuk temizlik şirketleri,evde koltuk yikama adana,Ev Temizliği,adana çekyat yıkama,koltuk yıkama teknikleri,koltuk yikama sampuani,İş Makinaları Yedek Parçaları,Fındık Kömür,kömür,Scf Tırnakları,Mst İş Makinaları Yedek Parçaları,Jcb İş Makinaları Yedek Parçaları,Doosan İş Makinaları Yedek Parçaları,Donaldson Filtreleri, Adaptörleri,adana backlink,İş Makinaları Yedek Parçaları,Halı Yıkama Antalya,Niğde Halı Yıkama,Ceviz Kömür,Karpuz Kömür,
USD-A:5,679 USD-S:5,689 EURO-A:6,275 EURO-S:6,286

Meclisten ‘Barış’ çıkmadı

Ceyhan Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı iki oturumda gerçekleşti. Meclisin gündem maddelerinden biri olan Belediye Evler Mahallesi’nin isminin ‘Barış’ olarak değiştirilme teklifi red edildi.
  • Meclisten ‘Barış’ çıkmadı
< >
9.9.2019 İzzet AYDEMİR Gündem 921 Kişi Okudu


Ceyhan Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı iki oturumda gerçekleşti. Meclisin gündem maddelerinden biri olan Belediye Evler Mahallesi’nin isminin ‘Barış’ olarak değiştirilme teklifi red edildi.

Konunun özeti şu; Mahallenin talebi isim değişikliğinin gerçekleşmesi, gerek muhtar gerek mahalle sakinleri seçim öncesi ve sonrası gördükleri her ortamda Belediye Başkanı Kadir Aydar’a bu talebi iletiyorlar. Başkan Aydar da konuyu meclise taşıyacaklarını, halkın isteği doğrultusunda isim değişikliğine gideceğini çeşitli platformlarda dile getirdi.

Eylül ayı meclisinin ilk oturumunda bu önerge meclise getirildiğin de AK Parti Grup Sözcüsü Zafer Koç, “İsim değişikliği isteniyorsa o zaman mahallenin ismini Gazi Mustafa Kemal mahallesi olarak değiştirilsin.” Dedi. Toplantı salonunda olan Belediye Evler Mahalle Muhtarı Metin Toprak, “Gazi Mustafa Kemal hepimizin ortak değeri, bu isimle bir sorunumuz söz konusu olamaz ancak mahallelinin talebi ‘Barış’ mahallesi olmasıdır. “ diye cevap verdi. Konu tartışmaya sebep olunca oy çokluğu ile komisyona havale edildi. Edindiğimiz bilgilere göre komisyonlarda yapılan görüşmelerde AK Partili Halil İbrahim Savaş, ‘Mahallelinin böyle bir talebi olduğuna dair belge olması şartı’ ile şerh koyup, komisyondan ‘olur’ yönünde karar çıkmasına rağmen meclisin ikinci oturumunda AK Parti, MHP ve 2 İYİ Partili red oyu vermesiyle karar meclisten geçmedi. (AK Partili Halil İbrahim Savaş red değil çekimser oyu kullandı)

Meclis toplantısı sonrası Zafer Koç ve birkaç meclis üyesi ile görüşüp konu hakkında bilgi aldım. Zafer Koç’a mecliste yaşananları, neden isim değişikliğine karşı çıkıldığını, buna karşılık Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini neden önerdiklerini sordum. Ülkede herhangi bir savaş ortamı olmamasına rağmen ‘Barış’ isminin siyasi bir hamle olduğunu söyleyen Meclis Üyesi Zafer Koç, “Buna karşılık bizde Gazi Mustafa Kemal ismini önerdik ama CHP’li Belediye Başkanı Kadir Aydar bu ismi Türlübaş mahallesine verdi, oysa biz Belediye Evler mahallesine verilmesini talep ettik.” Dedi.

Zafer Koç, kendisinin de ifade ettiği gibi o mahallede yaşayan hemen hemen herkesi tanıyor, geneli doğu ve güneydoğulu vatandaşlar. Sayın Koç, ‘Ülkede savaş halimi var ki Barış ismi konulsun?’ diyor. Ülkemizin içinde hamdolsun ki bir iç savaş yok, Allah göstermesin de… Ancak, ‘Barış’ isminin istenilmesine karşılık direk hepimizin ortak değeri olan, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün isminin dayatılması ise çokta masumane gelmiyor. Mesela bunun yerine, bir Orhan Kemal, Yılmaz Güney, Yaşar Kemal, Abidin Dino, Şener Şen, Fatih Terim vs. Adana’mızın yetiştirdiği bir değeri önerseniz amenna denilir.

Sayın Koç; İsmi Belediye Evler olup ancak yıllardır mahalleye adeta sırtını dönen, yol, altyapı, park dahi yapmayan belediye ile barışmak istediklerinden dolayı bu ismi istemiş olamazlar mı? Kendilerinin hatırlanmasını, bu ilçede emlak ve çevre vergisi ödediği halde üvey evlat muamelesi gördüklerini düşünmüş olamazlar mı? Grup kararı almadan önce mahalleliyle, mahalle muhtarıyla hiç görüşüp neden isim değişimi istediklerini merak ettiniz mi?

Bu kararı alırken bu öneriyi CHP’li belediye başkanı getirdiğinden dolayı karşı çıkmış olma olasılığınız olabilir mi acaba? Aksi takdir de talep edilen isim ‘Barış’ dikkat ederseniz ‘Savaş’ denilmiyor. Ülke genelinden ziyade ilçeyi ilgilendiren bir talep. Yıllardır ihmal edilen mahalle şehirle barışmak istemenin nesi kötü?

Kısaca, 1 Nisandan sonra meclisteki tüm meclis üyeleri bir partiden ziyade tüm ilçe adına hareket ettiğinin bilincinde hareket etmeli, sırf karşı görüşteki grup öneri sundu diye karşı çıkmaktansa ‘Ortak akılla’ hareket etmeli. Her şeyden öte bana kalsa Belediye Evler mahallesi ismi güzel bir isim, önemli olan ise belediyenin kendi ismini taşıyan mahalleyi ihmal etmemesidir. 131 mahalleye sahip Ceyhan’da artık polemikler yerine halk meclisten hizmet bekliyor.

  • Facebook
  • YORUM YAP