adana seo,adana web tasarımı,adana seo hizmeti,adana seo uzmanı,adana seo firmaları,adana web sitesi yapan firmalar,adana web tasarım kursu,adana yazılım kursu,adana web tasarım seo,adana'daki web tasarım firmaları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Mobil Oto Ekspertiz Fiyatları,Adana Seyhan Çukurova Yüreğir Oto Ekspertiz,Adana Uzman Pars Teknik Sistem Oto Ekspertiz,Adana Oto Ekspertiz Fiyatları Firmaları,İkinci El Oto Ekspertiz Adana Fiyatları Firmaları,Adana Merkez Oto Ekpertiz,SMMM Fiyatları Ücretleri Nur Sayılır,Adana Toner Dolumu,Adana Oto Ekspertiz firmaları,Halı Yıkama Adana,Adana Halı Yıkama,Kuru Temizleme,Oto Döşeme,Toner Dolum Merkezi,Ucuz Toner Dolumu,adana kereste,Toz Kömür,Kuru Temizleme Poşeti,Portakal Kömür,Atlet Poşet,Hışır Halı Poşeti,Halı Poşeti,Ucuz Halı Poşeti,Baskılı Poşet,adana sunta,adana lambiri,adana sunta fiyatları,Adana Evden Eve Nakliyat Fiyatları,adana koltuk yıkama fiyatları,evde koltuk yıkama fiyatları,adana yüreğir koltuk yıkama,adana seyhan koltuk yıkama,adana çukurova koltuk yıkama,evde koltuk yıkama adana,adana koltuk temizlik şirketleri,Adana Çukurova Oto Ekspertiz,Adana 4x4 Oto Ekspertiz,Saç Ekimi,Saç Ekim Merkezi,Niğde Halı Yıkama,Sakal Bıyık Ekimi,Komatsu İş Makinaları Yedek Parçaları,Volvo İş Makinaları Yedek Parçaları,adana seo,Cat İş Makinaları Yedek Parçaları,Dolgu Botoks,Antalya Halı Yıkama,Halı Yıkama Antalya,adana inşaat sonrası temizlik,adana hijyen koltuk yikama,adana koltuk temizlik şirketleri,evde koltuk yikama adana,Ev Temizliği,adana çekyat yıkama,koltuk yıkama teknikleri,koltuk yikama sampuani,İş Makinaları Yedek Parçaları,Fındık Kömür,kömür,Scf Tırnakları,Mst İş Makinaları Yedek Parçaları,Jcb İş Makinaları Yedek Parçaları,Doosan İş Makinaları Yedek Parçaları,Donaldson Filtreleri, Adaptörleri,adana backlink,İş Makinaları Yedek Parçaları,Halı Yıkama Antalya,Niğde Halı Yıkama,Ceviz Kömür,Karpuz Kömür,
USD-A:5,679 USD-S:5,689 EURO-A:6,275 EURO-S:6,286

Üretici Düşünceli

Adanalı çiftçiler hasat edilmesine az bir süre kalan pamuğun, prim destekleriyle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.
  • Üretici Düşünceli
< >
4.9.2019 İzzet AYDEMİR Ekonomi 672 Kişi Okudu


Adanalı çiftçiler hasat edilmesine az bir süre kalan pamuğun, prim destekleriyle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, pamuk hasadına çok az bir süre kala dünya pamuk fiyatlarındaki ciddi düşüşün, üreticileri endişelendirdiğini belirterek, "2019 yılı destekleme tebliği bir an önce açıklanmalı, pamuk primlerinde gerekli düzenleme yapılmalı, prim kilogramda en az 1 lira 25 kuruş olacak şekilde belirlenmelidir." dedi.

Adanalı çiftçiler hasat edilmesine az bir süre kalan pamuğun, prim destekleriyle ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Adana başta olmak üzere çevre illerin ziraat odalarının da katıldığı açıklamada, çiftçiler taleplerini dile getirdi.

Merkez Yüreğir ilçesine bağlı Solaklı Mahallesi’nde bir pamuk tarlasında basın açıklaması yapan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, bir zamanlar, Çukurova denildiğinde pamuğun akla geldiğini ancak şu anda pamuğun can çekiştiğini ifade etti. 

Pamuğun, tekstil ve konfeksiyon sanayisine sağladığı katma değerle ekonomide önemli bir paydaya sahip olduğunu ve istihdama ciddi oranda katkı sağladığını belirten Doğan, “Ülkemizde 5.2 milyon dekar alanda, 2.6 milyon ton kütlü pamuk üretimi yapılmaktadır. Son 2 yılda üretim artışlarına rağmen üretimin tüketimi karşılama oranı yüzde 60’larda kaldı. Ne yazık ki aradaki bu fark, ithalatla karşılanmakta ve milyarlarca dolar harcanmaktadır. İthalatın önüne geçilmesinin tek yolu da pamuk üreticisinin desteklenmesidir” diye konuştu. 

"Prim kilogramda en az 1 lira 25 kuruş olmalı" 
Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki ticaret savaşında pamuğun ilk sıralarda yer aldığını ve dünya genelindeki çiftçilerin beklenmeyen fiyat düşüşüne hazırlıksız yakalandığını dile getiren Doğan, şunları söyledi: 

“Henüz ülkemizde hasadın başlamamasına rağmen kütlü pamuğun kilogramının Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 2 lira 70 kuruş ile 3 lira, Ege Bölgesi’nde 3 lira 40 kuruş ile 3 lira 70 kuruş, Çukurova Bölgesi’nde ise 2 lira 90 kuruş ile 3 lira 10 kuruş arasında olacağı görülmektedir. Bilindiği üzere bu yıl ekimin gerçekleştirildiği Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre gübre, mazot, elektrik, zirai ilaç gibi girdilerde önemli oranlarda artış yaşandı. Haliyle üreticilerimizin birim maliyetleri oldukça yüksektir. Pamuk hasadına çok az bir süre kala bu dönemde dünya pamuk fiyatlarındaki ciddi düşüş, üreticilerimizi endişelendirmektedir. Bu nedenle 2019 yılı destekleme tebliği bir an önce açıklanmalı, pamuk primlerinde gerekli düzenleme yapılmalı, prim kilogramda en az 1 lira 25 kuruş olacak şekilde belirlenmeli ve pamuğunu satan üreticinin primi hemen ödenmelidir. Pamukta sürdürülebilirlik için sanayicinin pamuğunu iç piyasadan temin etmesi teşvik edilmelidir.”

Basın açıklamasına Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkan Vekili Ahmet Bahadır Sezgin, Akdeniz Bölgesi`nde faaliyet gösteren ziraat odası başkanları, çiftçiler ve muhtarlar katıldı.

  • Facebook
  • YORUM YAP