5 Ocak Coşkusu Tapu Sevinci İle Birleşti

Adana’nın kurtuluş gününde 16 bin hak sahibinin 25 yıllık mağduriyeti sona erdi.

Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümünde, 25 yıldır bekleyen 16 bin hak sahibi Çukurova Belediyesi’nin düzenlediği törende tapularına kavuştu. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 5 yıl süren büyük uğraşlar sonucu Adana’nın önünü tıkayan Şambayadı, Kabasakal ve Esentepe’nin imar sorunu çözdüklerini belirterek, “Bölgeye 250 bin kişinin yaşayacağı örnek bir kent kuracağız” dedi.

Adana 5 Ocak’ta iki bayramı birden kutladı. Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’inci yıldönümü coşkuyla kutlanırken, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in 5 yıllık mücadelesi sonucu 25 yıllık mağduriyetleri sona eren Şambayadı, Kabasakal ve Esentepe bölgelerindeki 16 bin hak sahibi tapularına kavuştu.

Çukurova Belediyesi önünde binlerce kişinin katıldığı törende Adanalılar hem 5 Ocak coşkusunu, hem de tapu sevincini yaşadı. Törende konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ne söz verdiyse yerine getirdiğini belirterek, bazı nedenlerden dolayı yapımı gerçekleşmeyen öğrenci yurdu projesinin Eylül ayında bitirileceği müjdesini verdi. Başkan Soner Çetin, “Öğrenci Yurdu Projesi’ne çok önem veriyoruz. Temeli attılar da, yurdu yapamadılar diye eleştiriyorlar. Belediyenin imkanlarını biliyorsunuz. O günlerde yurda ayıracak kaynağımız yok. TMMOB ile oturup, bir müzakere yaparak sözleşme imzaladık.

5 Ocak coşkusu tapu sevinci ile birleşti | Yeni Bizim Adana Gazetesi Web  Sitesi

Yeri tahsis edip, temelini atacaktık, onlar da bir yıl içinde yapıp teslim edeceklerdi. Ama sonradan TMMOB sözünde durmadı. Ekonomik sorunları gerekçe gösterdi. Biz, kısıtlı olanaklar içinde (para varken herkes harcar, para varken hizmet yapmak kolay) önemli olan bu kısıtlı olanaklar içinde hizmet etmesidir. Biz CHP’li belediyeler ne kadar kısıtlı imkanlar içinde olursak olalım, ekonomik zorluk yaşarsak yaşayalım, göreceksiniz önümüzdeki 5 yılda belediyecilikte destan yapacağız destan. Hep birlikte yazacağız bu destanı. Sizin paranıza dokunmadan, belediyenin kasasından tek kuruş para çıkmadan, kat karşılığı inşaat sözleşmesini imzalayacağız. 400 kişi vaad etmiştik, 530 kişilik, yarı kız yarı erkek öğrenci yurdunu yapıp, eylülden önce de hizmete açacağız” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Tapu ve Kadastro görevlilerinin büyük bir özveriyle çalıştığını, Çukurova Belediyesi’nin de işlerin bir an önce tamamlanması için personel ve lojistik destek verdiğini açıklayan Başkan Soner Çetin “Allah’ın izniyle bitirdik. 31 Aralık 2019 tarihi itibariyle 16 bin parselin hak sahibinin tapusunu sizlere vekaleten asıllarını teslim aldım. Biz, kimseyi kandırmıyoruz burada. Çocuk oyuncağı değil, yaptığımız işin ciddiyetindeyiz. Haddimizi de sınırımızı da yetkimizi de biliriz. Biz bu milletten yüzde 60 ile yetki almışız, bunun gereğini elbette yaparız. Hiç kimse hasetlik yapmasın, başka şeyler çıkartmasın bundan. Önceki döne bu işe katkı sunan, Sayın Hüseyin Sözlü’ye, o dönem Seyhan Belediye Başkanı olan Sayın Zeydan Karalar’a, belediye meclis üyelerine, geçmiş dönem ve şimdiki valimize teşekkür ediyorum. Kolektif bir çalışmanın sonucuyla bu işi çözdük. Ben sadece bu işin onurunu yaşamak, sonrasında da işimize gücümüze bakmak istiyorum. Bizim de çorbada tuzumuz var, bunu torunlarımıza anlatmak istiyorum. Benim tek derdim bu” şeklinde konuştu. Bölgede 250 bin kişinin yaşayacağı örnek bir kent oluşturulacağını kaydeden Başkan

Soner Çetin, şöyle devam etti:

MANUŞ BABA’DAN KURTULUŞ KONSERİ

Törene Adana Milletvekilleri Ayhan Barut, Müzeyyen Şevkin, Burhanettin Bulut, Orhan Sümer, CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, CHP Seyhan İlçe Başkanı Ahmet Dardağan, CHP Çukurova İlçe Başkanı Av. Remzi Ümit Atay da katıldı. Tapu töreninin ardından konser veren sanatçı Manuş Baba şarkılarıyla Adanalıları coşturdu. Manuş Baba’nın sevilen şarkılarını seslendirdiği konserde 5 Ocak coşkusu doruğa çıktı.

Leave a Comment