8 asırlık Çal geleneğinin önündeki şap engeli önemlidir

Çal’ın Aşağıseyit İlçesi’nde 800 yılı aşkın süredir her yıl düzenlenen Geleneksel Sudan Koyunu ve Çoban Şenliği, bölgedeki şap hastalığı nedeniyle iptal edildi. Belediye Başkanı Fethi Akcan, etkinlik için hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Aşağıseyit ilçesinde 10 sığırda şap hastalığı salgını bildirildi.İlçeye hayvan giriş çıkışları yapılmazken, çevredeki mahalleler de trafiğe kapatıldı. Şap hastalığının su sıkıntısı çeken bölgemizi olumsuz etkilediğini söyledi.

Geleneksel Sudan Koyun Geçidi ve Çoban Günü etkinliği 27-28 Ağustos tarihlerinde Aşağıseyit Mahallesi’nde gerçekleştirilecekti. Çal Belediyesi, etkinlik için tüm hazırlıkları yapmıştı, ancak etkinlikten birkaç gün önce bir ‘Şapka Kabusu’ yaşandı.

Ayrıca Okuyun: Vali Hacbekşor, muhtarların sorunlarını ve taleplerini dinliyor

HAYVANLAR AĞRI’DAN GELDİ

Aşağıseyit Mahallesi’nden bir vatandaş geçtiğimiz günlerde Ağrı’dan sığır getirdi. Hayvanları muayene ederken şap hastalığına yakalanan veteriner, ilçe tarım ve orman müdürlüğüne haber verdi. Kontrol döneminde 10 sığırda şap hastalığı tespit edildi.Aşağıseyit Mahallesi ve 10 kilometrelik yarıçap içindeki tüm yerleşim yerlerine hayvanların giriş çıkışlarına izin verilmemektedir. Bu nedenle, hafta sonu Ashagiseit Mahareshi’deki etkinlik iptal edildi.

Leave a Comment