Adana Dünya Turizminin Gözbebeği

Adana Dünya Turizminin Gözbebeği

Başkan Zeydan Karalar, İstanbul’da CHP’nin düzenlediği Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi’nde hem ülkenin turizmdeki genel durumunu ortaya koydu, hem de Adana’yı anlattı.

Başkan Zeydan Karalar, İstanbul’da CHP’nin düzenlediği Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi’nde hem ülkenin turizmdeki genel durumunu ortaya koydu, hem de Adana’yı anlattı. Kentin her konudaki güzelliklerinden, değerlerinden söz eden Başkan Zeydan Karalar, tur operatörlerine ve turizm acentelerine, turistleri Adana’ya getirmeleri konusunda çağrı yaptı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, İstanbul’da düzenlenenCHP Yerel Yönetimler ve Turizm Zirvesi’ne katıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun etkili bir konuşma yaptığı toplantıda, Turist Profili Odaklı Kentsel Gelişim Paneli’nde katılımcılara hitap eden Başkan Zeydan Karalar, turizm gibi çok önemli bir konuda, böylesine geniş katılımlı bir etkinlik düzenlemenin, ülke açısından son derece yararlı olduğunu belirtti.

Saimbeyli turizme kapılarını açıyor | KentVitrini | Saimbeyli/ADANA

TURİZM GELİRİ 100 MİLYAR DOLARA ÇIKABİLİR

Zeydan Karalar, “Bugün ülke olarak ihracatta 200 milyar dolarlık rakama ulaşamamışken, turizm sektöründen yılda 50 milyar dolar gelir elde edilebileceğini düşünürseniz, ki bu rakam kısa sürede 100 milyar dolara bile yükselebilir, toplam ihracat rakamımızın yarısından fazla gelir elde edebileceğimiz bir sektörden bahsettiğimizi söyleyebiliriz.Bu toplantı nedeniyle Sayın Genel Başkanımızı yürekten tebrik ediyorum. Zirveninhepimize yararı, katkısı olacağından eminim” dedi.

TÜRKİYE’NİN HER KARIŞI TURİST ÇEKEBİLECEK ÖZELLİKLERE SAHİP

Turizm konusunda dünyadaki tabloyu da anlatan Başkan Zeydan Karalar; “2019’da dünyada 1 milyar 500 milyon turist var. 2020’de 1 milyar 600 milyon turist olacak. Turist sayısı 2030’a kadar 1 milyar 800 milyon civarına çıkacak.Söylendiği gibi her turist bin lira bıraksa, dünyadaki toplam turizm pastasının değeri 1.8 trilyon dolar ediyor. Bu kadar büyük bir ekonomik değere, Türkiye’nin önem vermemesi, bundan yeterince faydalanmaması olumsuz bir durum. Umarım bundan sonra böyle olmayacak. Türkiye’nin her karışı turist çekebilecek özelliklere sahip” diye konuştu.

6-7 ÖZELLİĞİ AYNI ANDA BARINDIRAN ENDER KENTLERDEN BİRİ ADANA

Adana’nın turizm açısından dünyada 6-7 özelliği bir arada bulunduran ender kentlerden biri olduğunu kaydeden Başkan Zeydan Karalar, şunları söyledi: “Kırsal turizmle ilgili Adana’dan daha uygun bir kent var mı bilmiyorum. Dünyanın en önemli 3 ovasından birine sahip. ‘Adana’da deniz var mı?’ diye sorarlar bana. Adana’nın uzun sahilleri var. Bu sahillerde çok sağlıklı kum mevcut. Kuzey Avrupa’nın son derece ilgi duyduğu sahiller bunlar.

GASTRONOMİ

Karadeniz ve Marmara balıklarının ardından, dünyanın en lezzetli balıkları da bizim kıyısında olduğumuz Akdeniz’de çıkar. Gastronomide zenginiz. Adana deyince kebap akla gelir fakat 600’e yakın olağanüstü lezzetimiz vardır. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Gastronomi alanında girmek üzere benden önce başka bir belediye başkanı Adana’dan başvuru yapmamış.

GÜZELLİKLER VE DEĞERLER SAYMAKLA BİTMİYOR

İlk organ nakli Adana’da yapılmış. Tıpta da önemli bir kentmiş geçmişte Adana. Şehrin etrafındaki dağlarda endemik bitki çeşitliliği mevcut. Bu konuda da çok zengin Adana. Deniz var, gastronomi var, kırsal turizme uygun yapısı mevcut, olağanüstü bir ovası, ürün çeşitliliği var. Bunlara ek olarak bir de tarih mevcut. 8-10 bin yıllık geçmişi olan bir kentin tarihi değerlere sahip olmaması mümkün değil. Şar, Anavarza, Tatarlı Höyük, Magarsus, Lokman Hekim’in ölümsüzlük formülünün bulunduğu söylenen kitabını düşürdüğü Misis Köprüsü, Taşköprü Adana’da.İyi bir tesis olsa, sadece Saimbeyli ilçemize Mavi Kelebek’i fotoğraflamak için binlerce turist gider.Bir lezzet treni organize ettik, olağanüstü ilgi gördü. Belemedik’e giderken insanlar sadece o tabiatın fotoğrafını çekmek için tartıştılar birbirleriyle.Yumurtalık Lagünü, pelikan popülasyonunun yüzde 30’unun uğrak yeri. Bu kadar özelliği olan bir kentin turizm kenti olmaması, turizmden nasibini almaması aslında çok büyük bir eksiklik. Ama ne yazık ki öyle.”

ADANA’YA GELİN CİĞERİMİ YİYİN

Adana’daki turizm altyapısını daha iyi hale getirmek için çalıştıklarını anlatan Başkan Zeydan Karalar, şöyle devam etti: “Ben Seyhan Belediye Başkanı’yken Adana’da konaklama toplamda 300 bindi.Biz çeşitli yerlerde hem Adana’nın tarihi kimliğini, hem gastronomisini tanıtmaya başladık. Çok kısa sürede 2 katına çıktı konaklama sayısı. İnanıyorum ki bu çalışmaların sonucunda 1 milyonu geçeceğiz.Seyhan’dayken 11 tarihi eseri restore ettik ve turizme açtık.

Bir kenti elbette turizme uygun hale getirmek de gerek. Otoparkını, yürüyüş yollarını, restoranlarını, otellerinipansiyonlarını hazırlamak zorundasınız.Bunların bir kısmını belediyenin yapması, bir kısmına da belediyenin öncülük etmesi gerek. Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan hemen sonra turizmle ilgili çalışması için bir ekip kurduk.Adana Kültür ve Turizm Planı oluşturduk.Adana festivaller kenti. Altın Koza Film Festivali, sinema sanatı adına çok önemli bir festival.Adana kadar sanatçı yetiştiren çok az kent var. Portakal Çiçeği Karnavalımız var. Adana’nın Türkiye’de ve dünyada tanıtımına önemli katkı sağlıyor.Lezzet Festivali, Şalgam ve Kebap Festivalimiz var. Bodrum, Marmaris, Kuşadası, Antalya, İstanbul tabii ki bizim önemli değerlerimiz. Turizm Acenteleri oralara götürecek elbette turistleri ama Adana’ya da gelin. Adana’ya gelin ciğerimi yiyin.”


Leave a Reply

Your email address will not be published.