Adana, Sözlü’nün Yeni Projeleriyle Atılıma Hazır

Adana, Sözlü’nün Yeni Projeleriyle Atılıma Hazır

Sözlü, yeni dönemde kentsel dönüşüm, ulaşım, istihdam, sosyal belediyecilik ve turizmi geliştirecek projelere öncelik vereceklerini söyledi.

CNN Türk Seçim TIR’ına konuk olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Hüseyin Sözlü, yeni dönemde kentsel dönüşüm, ulaşım, istihdam, sosyal belediyecilik ve turizmi geliştirecek projelere öncelik vereceklerini söyledi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Hüseyin Sözlü, 31 Mart’taki yerel seçimlerde hemşerilerinden alacağı destekle kentsel yenileme, ulaşım, istihdam, sosyal belediyecilik ve turizmde atılım dönemini başlatacaklarını söyledi. Sözlü, “Adana’mızın refah ve huzur ikliminde üretken, mutlu insanların yaşadığı bir şehir olmasını amaçlıyoruz” dedi. Başkan Hüseyin Sözlü, CNN Türk Seçim TIR’ı Programı’na konuk oldu. Üç dönemi Ceyhan’da olmak üzere 20 yıldır kesintisiz belediye başkanlığı yaptığını belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Adayı Hüseyin Sözlü, sahip olduğu bilgi ve deneyimleAdana’nın gelecek 100 yılını şekillendirecek projeler ve planlamaları hazır hale getirdiklerinidile getirdi.

“ULAŞIM VE KENTSEL YENİLEMEYE BİR BÜTÜN HALİNDE BAKIYORUZ”

Başkan Sözlü, yeni hizmet döneminde Seyhan, Yüreğir ve Ceyhan ilçelerinde deprem güvenli konutlara, geniş yeşil alanlara ve sosyal donatılarak sahip kentsel dönüşüm ve yenileme projelerini hayata geçirmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile uyum içinde çalışmalar yürüteceklerini, bunun için ihtiyaç duyulan imar düzenlemelerini gerçekleştirdiklerini anlattı.

Kentsel dönüşüm ve yenileme ile ulaşım projelerini bir bütünlük içinde ele aldıklarını kaydeden Başkan Sözlü, “Adana’nın ulaşımını rahatlatmak için yeni bulvarlar, köprüler, köprülü kavşaklar yaptım. Ama metroyu tamamlamak lazım. Bunun için Devlet Bahçeli Köprüsü’nde ve İlim Yolu üzerindeki köprümüzde lastik tekerlekli araçların yanı sıra raylı sistemlere yer verdik. Metro hattını üniversiteye, yeni stadyuma çıkarırken, Devlet Bahçeli Köprüsü üzerinden Turgut Özal Bulvarı’na, Baraj Yolu’ndan çarşı merkezine indirmek gerekiyor. İnşallah ikinci dönemde hükümetimizin desteğiyle bunu yapacak bakış açısı ve kudret bizde olacak” dedi.

Başkan Sözlü, özel halk otobüsleri ve minibüs kooperatifleri yöneticileriyle mutabakata vardıklarını, yeni döneme toplu taşımada büyük otobüslerle hizmet verilmesi için ortak paydada buluşarak gereken yenilemeleri yapacaklarını bildirdi.

“ÜÇ İLÇEYE 11 YENİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KAZANDIRIYORUZ”

Adana’nın en önemli sorunlarının başında işsizlik geldiğini kaydeden Başkan Hüseyin Sözlü, kente yeni istihdam alanları kazandırmak için 54 bin dönüm arazide imar düzenlemelerini tamamladıklarını ifade etti. Başkan Sözlü, Sarıçam, Ceyhan, Karataş ve Karaisalı ilçelerinde 11 yeni organize sanayi bölgesi ve üretim merkezinin kurulmasına öncülük ettiklerini, 250 bin kişiye iş, aş sağlayacak şekilde altyapısı güçlü, ulaşım imkanları eksiksiz, modern ve güvenli sanayi tesislerinin Adana’da yükselmesi için hamleler yaptıklarını bildirdi.

“SOSYAL BELEDİYECİLİK HİZMETLERİMİZ KATLANACAK”

Başkan Hüseyin Sözlü, insan merkezli sosyal belediyecilik hizmetlerinin katlanarak devam etmesi için yeni dönemde de seferber olacaklarını anlattı. Adana’da yüzde 17 oranında engelli nüfus yaşadığını, dezavantajlı bireyleri hayata bağlayan hizmetleri bütünlük içinde sürdüreceklerini söyleyen Başkan Sözlü, hasta nakil ambulansı, evde bakım ve evde sağlık hizmetlerini en az iki katına çıkartıp, yaşlı, hasta ve engelli vatandaşların yaşamaya sevincini arttırmak için mesai yapacaklarını aktardı. Başkan Sözlü, hem engelli vatandaşların, hem de onların ailelerinin mutlu olması için Engelsiz Yaşam Merkezi projesini gerçekleştireceklerini müjdeledi. Başkan Sözlü, “25 dönüm üzerinde konumlandıracağımız Engelsiz Yaşam Merkezi’nde yarı açık ve kapalı konferans salonları, fizyoterapi havuzu, atlı terapi maneji, hobi bahçeleri, yürüyüş ve koşu alanları, engelsiz parklar, rehabilitasyon üniteleri, kütüphane, revir ve fizik tedavi üniteleri bulunacak. Engelli vatandaşlarımız ve aileleri bu tesislerden ücretsiz yararlanacaklar” diye konuştu.

“GASTRONOMİ TURİZMİNDEN DAHA FAZLA PAY ALACAĞIZ”

Başkan Sözlü, Adana’nın yöresel lezzetleri ve mutfak kültürüyle öne çıktığını, bu potansiyeli kent halkı yararına ekonomik kazanca dönüştürecek yatırım ve faaliyetlere de büyük önem vereceklerini kaydetti. Başkan Sözlü, özellikle gastronomi turizminde öne çıkmak, yerli ve yabancı turistlerin daha fazla sayıda bölgeye gelmesi için komşu iller Hatay ve Gaziantep’le ortak projelere imza atacaklarını sözlerine ekledi.


Leave a Reply

Your email address will not be published.