Akay’dan “Temiz çevre” Vurgusu

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Dünya Temizlik günü”nde öğrencilerle çöp topladı, içinde kırtasiye malzemesi olan bez torbalar hediye etti

“Daha Temiz bir Seyhan” için çalışmalarını sürdüren Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Dünya Temizlik Günü”nde Kasım- Sacide Ener Ortaokulu öğrencileri ve Çevrecilerle birlikte çöp toplama etkinliğine katıldı.

Dünya genelinde doğaya atılmış çöpleri temizlemek ve çevre kirliliği hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 21 Eylül’de düzenlenen “Dünya Temizlik Günü”, çöp toplama etkinliği ile Seyhan Belediyesinin öncülüğünde öğrenci, çevreci ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Başkan Akay'dan“Temiz çevre” vurgusu - Güney Gündemi

TEMİZ ÇEVRE İÇİN FARKINDALIK OLUŞTURULDU

Başlangıç noktası Kasım-Sacide Ener Ortaokulu olan Çöp toplama etkinliğine Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay da katıldı. Etkinlik öncesi okul Bahçesinde konuşan Başkan Akay, etkinlikle temiz bir çevre için farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

AKAY “VATANDAŞIMIZIN ÇEVREYE DUYARLI OLMASINI BEKLİYORUZ”

Vatandaşlardan çevreye duyarlı olmalarını beklediklerini ifade eden Başkan Akay, “Dünya Çöp Toplama Günü nedeniyle biz de öğrenci kardeşlerimiz de sembolik olarak konuya dikkat çekmek amacıyla bizzat çöp topladık.Bulunduğumuz yerlerin temizliği artık başka bir şekilde de önemli. Artık insanların hakları var. Çevre hakkı insan haklarının en önemlilerinden bir tanesidir. Bu nedenle çevrenin temiz olması çok önemli hale geldi” dedi.

“ÇÖPLER AYRIŞTIRILIP ATILIRSA, HAMMADDE OLARAK EKONOMİK DEĞER KAZANIR”

“Aslan yatağından belli olur” sözünü anımsatan Başkan Akay şöyle konuştu; “Temizlik insan yaşamı için önemli. Çöplerin ayrıştırılarak atılması ve bu şekilde değerlendirilmesi temizlik kadar önem arz ediyor. Organik çöp, kâğıt, şişe ve metaller ayrıştırılarak toplanırsa her biri hammadde olarak kullanılabilir. Böylece çöpleri ayrıştırıp, değerlendirerek ciddi bir ekonomik kaynak sağlayabiliriz. Çünkü kâğıt dediğimiz, cam dediğimiz, organik çöp dediğimiz aslında çok önemli birer ham maddedir.

“ÇÖPTEN HAMMADDEYE DÖNÜŞEN KÂĞITLAR, AĞAÇ KESİLMESİNİN ÖNÜNE GEÇER”

Ayrıca kâğıtları ayrıştırıp, hammadde olarak kullandığımızda ağaçların kesilerek hammadde olarak kullanımının da önüne geçeriz. Ağaçları kesilmekten kurtarmamız da bizim daha oksijeni bol bir çevrede sağlıklı bir şekilde yaşamamız demek. Biz, atıkların ayrıştırarak toplanması ve değerlendirilmesi için çalışma yapıyoruz. Çok yakında hayata geçireceğimiz sistemle, ciddi anlamda kaynaklarımızı kurtarmış olacağız. Dünya temizlik gününde daha yaşanabilir bir Seyhan ve Daha yaşanabilir bir Dünya için etkinliğe katılan başta geleceğimizin teminatı çocuklarımız olmak üzere, tüm duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

BAŞKAN AKAY, ÖĞRENCİ VE ÇEVRECİLERLE ÇÖP TOPLADI

Daha sonra Dünya Temizlik Günü dolayısıyla çöp toplama etkinliğine geçildi. Etkinlik kapsamında çevre bilinci oluşturmak amacıyla duyarlı vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrencilerle birlikte Mavi Bulvar üzerini temizledi. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’da öğrenci ve vatandaşlarla birlikte çöp topladı.

BAŞKAN AKAY’DAN, ÇEVRECİ ÇOCUKLARA SÜRPRİZ HEDİYE

Çöp toplama etkinliği sonrasında Başkan Akay, etkinliğe katılan öğrencilere, içinde kırtasiye malzemesinin de bulunduğu bez çanta hediye etti. Başkan Akay ayrıca öğrencileri Spora teşvik etmek amacıyla basket ve futbol topları verdi.

Leave a Comment