Almanya enerji krizi: Nükleer santrallerin kapatılmasıyla ilgili bir tartışma yaşanıyor

Almanya’da Şansölye Olaf Scholz ve Ekonomi Bakanı Robert Habeck, bu kış doğalgaz ihtiyaçlarını tam olarak Rusya’dan karşılayamayacaklarını açıkladı.

Scholz ve Habeck, enerji krizi ışığında, bu yıl kapatılması planlanan nükleer santrallerin yeniden canlandırılmasının seçeneklerden biri olduğunu söyledi. Olaf Scholz, nükleer seçenekle ilgili kararın bu ay veya Eylül ayı sonunda verileceğini söyledi.

Almanya'da enerji krizi: Nükleer santralleri kapatmama seçeneği tartışılıyor  | soL haber

Habeck: Bavyera’daki nükleer santral kalabilir

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck dün yaptığı açıklamada, ülkede kalan üç nükleer santralin ömrünün uzatılmasının gaz kullanımında maksimum %2 tasarruf sağlayacağını söyledi. Yeşiller Partisi üyesi Habeck, bu açıklamaya rağmen Bavyera’daki nükleer santralin çalışmaya devam edebileceğine inanıyor.Reuters’e göre Habek, nükleer santrallerin tehlikesine ilişkin şu yorumu yaptı: “Bu, kurtarabileceğimiz az şey için alacağımız büyük bir risk. Bu kararı vermek hata olur. Habeck, partisinin nükleer enerji konusundaki tutumunun net olmasına rağmen, Bavyera’daki nükleer santralin hala çalışır durumda olduğundan emin olduğunu söyledi.

Almanya enerji krizi nedeniyle nükleer santrallerini kapatmayı erteleyecek

Kuzey Akım 2 çağrısı

Alman Meclisi Başkan Yardımcısı Wolfgang Kubicki, çok ihtiyaç duyulan enerji güvenliğini sağlayacağı ve ekonomik büyümeyi artıracağı için ekonomiyi kurtarmak için Nord Stream 2 gaz boru hattının işletmeye alınması çağrısında bulundu. Wolfgang Kubicki, “Kış için depolayacak yeterli gazımız olduğundan emin olmak için Nord Stream 2’yi mümkün olan en kısa sürede açmalıyız. Bunu yapmamak için iyi bir neden yok.Gerekirse boru hattını kapatabileceklerini de sözlerine ekledi.

Leave a Comment