ASKİ, Ceyhan’da büyük projelere imza atıyor

ASKİ, Ceyhan’da büyük projelere imza atıyor

ASKİ, Ceyhan’da uzun yıllardır yaşanan su problemine son vermek için mevcut içme suyu şebekesini değiştiriyor.

Ceyhan’daki vatandaşların uzun yıllardır yaşadığı içme suyu problemine son vermek için çalışmalarını sürdüren Adana Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), ilçe genelinde toplamda yaklaşık 262 km uzunluğundaki içme suyu projesinin yapımını sürdürüyor. Ceyhan’da evlere kadar tüm şebekenin değiştirileceği sözünü veren ve sürdürülen projenin sürecini yakinen takip eden Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, geçmiş dönemde başlatılan ancak yarım bırakılan projenin en kısa sürede tamamlanması ve vatandaşlara sağlıklı içme suyu ulaştırılması yönünde talimat verdi.

ASBEST BORULAR YERİNE SAĞLIKLI VE DAYANIKLI BORULAR DÖŞENİYOR

Projenin 67 kilometre uzunluğundaki ilk etabı olan Mevcut İçme Suyu Şebekesi Değişim Projesi’nin 63 kilometresini tamamlayan ASKİ ekipleri, tamamlanan yerlerdeki abone bağlantılarını yaparak vatandaşların sağlıklı suya kavuşmasını sağlıyor. Proje kapsamında mevcut asbest borular, yeni nesil borularla değiştiriliyor. Ceyhan’ın muhtelif sokaklarında bulunan asbest boruların sürekli arızalanması, fazla miktarda su kaybına neden olması ve kanserojen madde içermesinden dolayı insan sağlığını tehdit etmesi nedeniyle çeşitli çaplarda HDPE ve Duktil boruların döşemesi yapılıyor.

EKONOMİK ÖMRÜNÜ TAMAMLAYAN SU DEPOLARI YENİLENİYOR

ASKİ, Ceyhan İlçesinde dev yatırımlara imza atıyor - Kanal B Adana

İlçede sürdürülen içme suyu şebekesi değişim işinin yanı sıra su depolarına yönelik çalışmalar da gerçekleştiriliyor. Ceyhan Mustafabeyli Mahallesi’ndeki mevcut ayaklı deponun ekonomik ömrünü tamamlaması ve halk sağlığı ile can güvenliğini tehdit eder hale gelmesi üzerine harekete geçen ASKİ, 100 m³ kapasiteli yeni içme suyu deposu inşa etti. Yeni yapılan ayaklı su deposu ile yenilenen içme suyu hattının bağlantılarını da gerçekleştiren ASKİ ekipleri, yaklaşık 2000 aboneye sağlıklı içme suyu ulaştırılmasını sağladı. Aynı zamanda Tatarlı Mahallesi’nde bulunan ve işlevini yerine getiremeyen 1000 m³ kapasiteli gömme depo yenilenerek hijyen koşullarına uygun hale getirildi.

CEYHAN’DAKİ SU KAYIPLARI SON BULUYOR

ASKİ’nin Ceyhan’a yaptığı büyük yatırımların sonucunda hem vatandaşlar sağlıklı ve temiz içme suyuna kavuşmuş olacak hem de eski borular nedeniyle ilçe genelinde yaşanan su kayıpları ortadan kaldırılacak. Sık sık arıza yaşanmasına sebep olan asbestli boruların değiştirilmesiyle birlikte, Ceyhan’da yaşanan su kesintisi problemi de önlenmiş olacak.

Haber: ASKİ Basın


Leave a Reply

Your email address will not be published.