Azerbaycan ve Kazakistan ortak çıkarlarını ilerletmek için işbirliğini güçlendiriyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ile ikili ilişkileri görüşmek üzere bir araya geldi. İki ülke arasında bir dizi anlaşma imzalandı.

Aliyev, Tokayev’i resmi törenle karşıladı. İstiklal marşlarının okunmasının ardından Aliyev ve Tokayev ikili ve heyet görüşmeleri gerçekleştirdi. Görüşmelerin ardından iki ülke arasında bir dizi anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Aliyev ve Başbakan Tokayev, Azerbaycan ile Kazakistan arasındaki bağları güçlendiren ve işbirliğini derinleştiren bir program ve bildirge imzaladılar.

“Fizuli şehrine sanat okulu yapılacak”

Tokayev, Azerbaycanlı mevkidaşı ile birçok konuda verimli görüşmeler gerçekleştirdiğini ve iki ülke arasında çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını söyledi.

Azerbaycan ve Kazakistan arasındaki stratejik ilişkiler güçlendirilecek -  Bursada Bugün - Bursa bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kazakistan ve Azerbaycan, ekonomik ve insani işbirliği de dahil olmak üzere bir dizi alanda birlikte çalışmaya kararlıdır.

Azerbaycan bağımsızlığını yeniden kazandı ve şimdi yeni bir gelişme çağında. Bu, kardeş Azerbaycan’ın liderliği sayesindedir. Azerbaycan kalkınmasında ilerleme kaydediyor ve gözle görülür sonuçları etkileyici. Bu haber bizi çok heyecanlandırdı. Karabağ ve Doğu Zengezur’un nasıl geliştiğini de görüyoruz.Yakın gelecekte bu bölgenin müreffeh bir bölge olacağından hiç şüphemiz yok. Kazakistan, bu asil çabaya başkaları adına katılmaktan mutluluk duyar. Kazakistan’ın Fuzuli şehrinde önümüzdeki yıl sonuna kadar Kazak halkı adına yeni bir sanat okulu inşa edilecek.

 

Tokayev, Kazakistan ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin geçen yıl üç katına çıktığını, ancak rakamların henüz yeterli olmadığını hissettiğini kaydetti. Bugün işlem hacmini artırmak için her türlü çabayı göstermeye karar verdik.” İfadelerini kullandım.

Aliyev, ekonomiye katkılarından dolayı “Altın Kırıcı” madalyasına layık görüldü

İkili görüşmelerinin ardından Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Cumhurbaşkanı Aliyev’e “Altın Kartal” (Kazakistan’ın en yüksek devlet ödülü) takdim etti. Aliyev ve Tokayev şirketi, Kazakistanlı bir şirket tarafından Ermenistan’ın işgalinden kurtarılan Fuzuli şehrinde bir Çocuk Yaratıcılık Geliştirme Merkezi kurmayı planlıyor.Merkez adını Kazakistanlı ünlü besteci ve halk sanatçısı Kurmangazi’nin onuruna verecek.

Leave a Comment