Beyağaç’ta fındık büyüklüğünde dolu taneleri ile yoğun bir şekilde yağdı

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde aniden bastıran dolu fırtınası hayatı olumsuz etkiledi.

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde sağanak yağışın ardından aniden bastıran dolu fırtınası bölgedeki yaşamı olumsuz etkiledi. Fırtınanın fındık büyüklüğünde dolu yağdırmasının ardından Kartal Gölü’nün etrafı beyaza boyandı. Bu bölge asırlık bir geleneğe ev sahipliği yapmaktadır.

Denizli’nin Beyağaç İlçesi’nde 2.295 metre yükseklikteki Sandıras Dağı’nda yağmur ve dolu kar tabakasının oluşmasında etkili oldu. 700 yıldır Çiçek Baba dağının zirvesinde düzenlenen Eren Dede’deki etkinliklere katılmak için Kartal Gölü çevresinde kamp kuran Yörükler, yağmur ve dolu nedeniyle zor anlar yaşadı.Dolu, Kartal Gölü çevresini beyaz bir örtüyle kapladı. Bölgede yarım saat süreyle şiddetli yağmur ve dolu etkili oldu.

Beyağaç'a fındık büyüklüğünde dolu yağdı

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, bugün Beyağaç ilçesinde etkinliklerini sürdürürken yağmurun kendileri için bereket anlamına geldiğini ve güzel bir yağmur ve dolu gördüklerini söyledi. Yağmur bizim için rahmet oldu ama düzenlediğimiz etkinliğe de olumsuz yansıdı.

Ayrıca Okuyun: Scholz, Biden, Macron ve Johnson ile bir araya geldi

Eren’in yaptıklarının fedakarlıklar yapıldıktan kısa bir süre sonra yağmur yağmasına neden olduğuna dair bir inanç var.Birçok insan, kanın toprakla karıştırılmasının ayrışma sürecine yardımcı olduğuna inanır. Bu bizim uzun zamandır inandığımız bir şey. Dolunun ve yağmurun bizim için bir nimet olmasını umduğunu söyledi.

Leave a Comment