Büyükada Rum Yetimhanesi’nin restorasyon projesi onaylandı

Büyükada Rum Yetimhanesi’nin restorasyon çalışmaları iki yıl önce başladı. Restorasyon nihayet sona erdi ve yetimhanenin tarihi gelecek nesiller için korunacak. 57 yıldır terk edilen yetimhanenin okul binası için Anıtlar Kurulu’ndan restorasyon onayı alındı.Proje yöneticisi Laki Vingas, yönetim kurulunun Melike Çapan’ın Gerçek Gündem ile değiştirilmesi kararını değerlendirdi.

Büyükada Rum Yetimhanesi'nde restorasyon projesine onay çıktı | soL haber

Son iki yıldır sistematik olarak çalışıyoruz. Okul binasına daha küçük olduğu için öncelik verdik. Röle restitüsyonu onaylandı ve bugün restorasyon projesi onaylandı” dedi.

Ayrıca Okuyun: Scholz, Biden, Macron ve Johnson ile bir araya geldi

Vingas şöyle devam etti:

“Bu konuda mimarlarımız, Anıtlar Kurulu yetkilileriyle birlikte çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Beş kişilik bir bilim kurulu oluşturduk. Akademik ortamda yetkin hocalarımız var. Çok sistematik ve bilimsel bir çalışma içindeyiz. Bu restorasyon projesinin onaylanması bize yeni bir boyut kazandırıyor. Artık uygulamaya geçme süreci başlıyor. Bugün restorasyon onaylandı ve hemen ardından çağrı şartnamesinin hazırlanması için görüştük. Bu sürece gelmek bizi heyecanlandırdı. Artık kamuoyunun önüne elle tutulur bir neticeyle çıkmak istiyorduk.”

‘Yıl sonuna kadar restorasyona başlayabiliriz’

Bay Vingas, yetimhane projesinde Kültür Bakanlığı ve yerel yönetimin desteğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Vingas, ana binadaki acil durum önlemleri çalışmalarını tamamladığını ve bu eseri Anıtlar Anıtı’na da sunacağını söyledi. yakında. Kaynaklara açılmamız gerekiyor.

Bunu yapmak için fiziksel bir dosyaya ihtiyacımız var.Bundan sonra mali araştırmalar başlayacak, hukuki altyapı ve uygulama başlayacak. Önümüzde çok önemli bir yönetim yönetişim süreci var. Bu konuda çok heyecanlıyız. Vingas, yıl sonuna kadar restorasyon çalışmalarına başlayabileceklerini söyledi.

Leave a Comment