Garantili silajlık mısır üretimi arttı. Beklenen verim 85 tonun üzerindedir

Bingöl ovasında silajlık mısır hasadı başladığından toplam verimin 85 bin tonun üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Bingöl’de kışın hayvanlara kaba yem sağlamak amacıyla ekilen silajlık mısırın hasadı başladı. İlde kurulan entegre tesis ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sağlanan tohum desteği ile şehir genelinde silajlık mısır üretimi arttı.Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl çiftçilere verilen tohum desteği ile 7 bin 500 dekar alana mısır ekildi.

Muş'ta silajlık mısır rekoltesinin 100 bin ton olması bekleniyor - Son Haberler - Milliyet

Hasat mevsiminin başladığı Garip köyünde incelemelerde bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Burhan Bahadır, kentin beklenen hasadının 85 bin tonun üzerinde olduğunu söyledi.Bahadır, hasadın ekonomik faydasını 85 milyon ile 100 milyon arasında tahmin ettiklerini vurgulayarak, “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak yem maliyetini en aza indirecek projeler hazırlıyoruz. Bu yıl %50 hibe verdik. bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne.Toplamda 1.500 torba mısır tohumu dağıtılarak 7.500 dönüm ilçeye destek verildi. İlimizde mısır üretim alanı 2017 yılında 3.100 dekar iken 2022 yılında 16.000 dekara çıkmıştır. Toplam rekoltenin 85.000 ton ile 100.000 ton arasında olmasını bekliyoruz. Bunun ekonomik değeri 85 milyon ile 100 milyon arasında ekonomik kâra tekabül etmektedir.

Türkiye'de Ilk Kez Kumda Mısır Yetiştirildi, Rekolte Yüz Güldürdü - Adana

Bahadır, illerinde devlet destekli bir tesis kurulmasıyla yem bitkileri üretiminin arttığını söyledi. Damızlık Sığır ve Damızlık Yetiştiricileri Derneği’nin yaptığı sözleşmeli üretimin, çiftçilerin satın alma garantisi ile daha fazla yem bitkisi üretmesini sağladığını söyledi.

Ayrıca Okuyun: Vali Hacbekşor, muhtarların sorunlarını ve taleplerini dinliyor

Üretim alanı 15 bin dekarlara çıktı

Çiftçi Doğan Koç, kentin silajlık mısır üretiminin son beş yılda önemli ölçüde arttığını söyledi. 2005 yılından bu yana silajlık mısır üretimi yaptıklarını açıkladı. Bingöl’de 2017 yılına kadar silajlık mısır üretimi yaklaşık 2500 ila 3 bin dekar arasındaydı. 2017 yılında burada entegre tesisin kurulmasından bu yana silajlık 15 bin dekara ulaştı.Sözleşmeli üretim, üreticilerin ürünlerini satabilmelerini sağladığından, ekim yapmaktan ve düzenlemeden faydalanmaktan mutluluk duymaktadırlar. Ova ciddi bir üretim süreci başlattı ve üretmeye devam ediyor. Üretimimizi artırabilmemiz için daha fazla sulama kanalı yapılmasını talep ediyoruz.Tarımın sağladığı yüzde 50 silajlık mısır tohumu ile çiftçilerimiz garantili üretimden çok para kazanabiliyor.

Leave a Comment