Malezya Kralı Ankara’da! Erdoğan, 30 yıl önceki üst düzey bir heyetin resmi ziyaretini memnuniyetle karşıladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Kralı Sultan Abdullah Ri’ayatuddin Al-Mustaa Billah Şah’ı resmi törenle karşıladı. Bu, Malezya devlet başkanının yaklaşık 30 yıl sonra Türkiye’yi ilk ziyareti.

Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah’ın resmi aracı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünden geçerken süvariler tezahürat yaptı. Araca protokol kapısına kadar eşlik ettiler. Ana girişte karşılanan Erdoğan ve Abdullah Şah tören alanında yerlerini alırken, 21 silah eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı.Abdullah Şah, “Hoş geldiniz asker” diyerek Muhafız Alayı tören mangasını selamladı.

Törene Türkiye tarihinde kurulmuş 16 ülkeyi temsilen bayraklar ve askerler de katıldı.İki ülke heyetlerinin sunumlarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Abdullah Şah, Türk ve Malezya bayrakları önünde el sıkışarak merdivenlerde gazeteciler için toplu fotoğraf çektirdi. Erdoğan ve Abdullah Şah, resmi yemek törenine katılmadan önce baş başa görüşecek.Etkinliğe Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanlığı İdari Daire Başkanı Metin Kır da katıldı.

Atlı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü İbrahim Kalın ve Ankara Valisi Vasip Şahin. tören.30 yıl aradan sonra ilk üst düzey ziyaret
İrtibat Bürosu tarafından Pazar günü yapılan açıklamada şu açıklama yapıldı: , karşılıklı güven ve halkımızın yararına.Bu kapsamda Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yaakob geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye’yi ziyaret etmiş ve bu vesileyle ilişkimiz “kapsamlı stratejik ortaklığa” yükseltilmiştir.

Malezya Kralı Ankara'da... Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi törenle karşıladı -  Son Dakika Haberler

Yukarıdaki Sultan Abdullah’ın İmparatoriçe Tunku Hacı Aziz Amin Maimun Iskandariya’nın eşlik ettiği ziyareti Merhum Almutawakkil Alallah Sultan Iskandar Al Hajj, bir Malezya Devlet Başkanı’nın ülkemize ilk ziyareti olacak Chan yaklaşık 30 yıldır iki yönlü ilişkimizi taçlandıracak.

Leave a Comment