Mersin’de orman yangını!

Mersing’in Gülnar ilçesinde bu sabah başlayan ve halen devam eden yangına 11 uçak, 29 helikopter, 138 sprinkler ve 850 personel müdahale ediyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin Gülnar’daki orman yangınına destek verdiği bildirildi. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 110 hanede 450 vatandaşı tahliye ettiklerini açıkladı.

Gülnar ilçesi Karadere mevkii Büyükeceli Mahallesi’ndeki ormanlık alanda çıkan yangına Mersin Valiliği ve Gülnar Kaymakamlığı koordinasyonunda müdahale sürüyor.

Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangına 5 uçak, 3 helikopter, 40 fıskiye ve 300 personel müdahale ediyor. Tedbir amaçlı tahliye edilen vatandaşlar, okul bahçesine götürüldü. Gülnar bölgesi vatandaşlarının konut ihtiyaçları hazırlandı. Öte yandan Karaman, Antalya, Adana ve Konya illerinden bölgeye takviye sprinkler ve su tankerleri sevk edildi.

Ayrıca Okuyun: Devlet ve suç örgütünün lideri birlikte çalışıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Gülnar’da çıkan orman yangınının söndürülmesi için destek verdi

Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü Müdahale ve Koordinasyon Şube Müdürü Ali Temiz, yangının köye sıçramaması için diğer kurumlarla koordineli olarak müdahale ettiklerini belirtti. Can kaybı yok. Jandarma yangına yakın evleri tahliye etti. Yangın, Akkuyu nükleer santralinin oldukça uzağında bulunuyor” dedi.

Orman Bölge Müdürlüğü, kuvvetli rüzgarın işlerini biraz zorlaştırdığına dikkat çekerek, hem karadan hem de havadan yangına gerekli müdahaleyi yaptı. Temiz, Büyükşehir Belediyesi’nin tüm ilgili birimleriyle yangın bölgesinde olduğunu, itfaiyeye bağlı 14 aracın yanı sıra Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne ait 5 adet 20 tonluk tankerin de bölgede bulunduğunu belirtti.

Ayrıca Okuyun: Fatma Nur, terliğini sudan çıkarmaya çalışırken akıntıya kapıldı

Vali Pehlivan: “110 hanede 450 vatandaşımızı tahliye ettik”

Gülnar’ın Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkiinde çıkan orman yangınını araştıran ve söndürme çalışmalarını yakından takip eden Vali Pehlivan, son durumla ilgili gazetecilere açıklama yaptı.

Pehlivan, rüzgarın hızının giderek azalmaya başladığını kaydederek, yoğun bir şekilde mücadeleye devam ettiklerini söyledi. Tabii ki kontrol altına aldık diyemeyiz ama tüm ekiplerimiz havada ve yerde müdahale ediyor. İnşallah en kısa zamanda yangını söndürürüz. Bu noktada çalışmalar devam ediyor. Şu anda mahallelerimizde veya yerleşim yerlerimizde herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Önce yerleşimlere karşı önlemler alındı. Alınmaya da devam edecek. 110 haneden 450 vatandaşı tahliye ettik. Şu anda kuzeydoğu yönünde bir yayılım var. Onun için de gerekli müdahaleler yapılıyor” dedi.

Mersin'de orman yangını: Evler boşaltıldı, komandolar bölgede

Pehlivan, yerleşim yerlerindeki hanelerde herhangi bir sorun olmadığını, sadece ormanlık alanda terk edilmiş bir binanın yandığını belirterek, hummalı bir şekilde söndürme çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Bu çerçevede 18 helikopter ve 6 uçak yangına müdahale ediyor.

Bu helikopterlerin bir kısmı Jandarma Genel Komutanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından Orman Genel Müdürlüğümüze yönlendiriliyor. Yangını söndürmek için etkilenen bölgede halen yaklaşık 81 sprinkler çalışıyor.

Tüm bu ekiplerde çalışan kişi sayısı 524 kişidir. Ayrıca AFAD ve itfaiye teşkilatından, özellikle Orman teşkilatından personelimiz var. Bu süreçte vatandaşlarımızı tahliye ettiğimizi söyledik. Yangın başladığından beri afet kontrol merkezimizi kurduk. Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bağlı afet koordinasyon merkezi ile temas halindeyiz. Yetkililer tarafından vatandaşlarımızın sorunsuz bir şekilde toplanmaları sağlandı.

Daha sonra yemeklerini alacakları yerlere taşındılar. Akşam saatlerinde evlerine dönme riskinin devam etmesi halinde 460 kişilik pansiyonlarımız Gülnar merkezde konaklamaları için hazır hale getirilmiştir.

Leave a Comment