Üzüm üreticileri yorulmaya başladı

Buldan Belediyesi’nin bu yıl düzenlediği 25. Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Şenliği’nde, Türkiye’nin ilk erkenci sofralık üzümlerini yetiştiren Yenicekentli üreticiler, Festival’e giderken günün yorgunluğunu ve stresini geride bıraktı. Üç gün boyunca gerçekleşen şenlikler vatandaşlara büyük keyif verdi.

25. Yenicekent Tripolis Kültür ve Turfanda Sultaniye Çekirdeksiz Üzüm Şenliği Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen açılış töreniyle başladı. Törene Vali Murat Sarı, Belediye Başkanı Mustafa Şevik, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.Kaymakam Murat Sarı festivalle ilgili değerlendirmesinde, Yenicekent’in erken büyüyen çekirdeksiz Sultaniye üzümü ve 5500 yıl önce kurulan Trablus antik kenti ile Türkiye’de özel bir yere sahip olduğunu vurguladı.

Koçarlı`da Üzüm Hasadına Başlandı | Haberler | Tarim.com.tr

Kaymakam Murat Sarı, “Türkiye’de sofralık üzümün yetiştirildiği ilk yer olan ve kuruluşu 5500 yıl öncesine dayanan Trablus antik kentine ev sahipliği yapan Yenicekent ilçemiz, Türkiye’de özel bir değer ve anlam taşıyor. turistik, kültürel ve ekonomik değerleri.Bu festivalin Yenicekent’in marka değerini artıracağına, ülkemizin farklı yerlerinden insanları Yenicekent’te buluşturacağına, birlik ve beraberliğimize katkı sağlayacağına inanıyorum.Bu duygu ve düşüncelerle festivalde emeği geçen herkese teşekkür eder, İnşallah bayramımız Yenicekent, Buldan ve Denizli mahallelerimize hayırlara vesile olur” dedi.

ÇEYREK ASIRLIK FESTİVAL

Öte yandan Belediye Başkanı Mustafa Şevik, pandemi nedeniyle iki yıl sonra gerçekleştirilen 25. Yenich Kent festivaline ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.Başkan Şevik, “Öncelikle Hierapolis, Laodikeia ve Trablus Kraliyet Yolu hatlarının kesiştiği bu toprakların değerini bilen ve tarihe yazdıran bu festivali düzenlemekten duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek isterim. 5500 yıl önce tarih hafızasında ve insan hafızasında.Yenichkent’in öne çıktığı antik kralların tarihi yolu üzerinde olması bizim için çok önemli ve bu nedenle Tripolis’in yanındaki bölgede Sultanier çekirdeksiz üzüm yetiştiriyor. Bourdain Dokuma Kültür ve Zanaat Festivali’ni önemsediğimiz gibi, Yeniche Kent’i tanıtmak, Trablus’u öne çıkarmak ve üzümlerini daha iyi tanıtmak için bu festivali önemsiyoruz.İki yıl sonra 25. olduk.

Karanlıkdere'de üzüm üretimi artırılacak « Yeniufuk Gazetesi

Dünyada birçok dengeyi önemli ölçüde etkileyen bir salgın yaşandı. Koronavirüs salgını bu festivalin iki yıl ertelenmesine neden oldu. Aradan iki yıl geçtikten sonra gelen bir rahatlık hissi var. Bugün bu rehaveti kıracağız.Bu festivalin turizm ve Tripolis’in daha fazla tanınması açısından önemli olduğu bilinciyle hareket ediyorum. Ben kazı ekibinin başkanıyım, Prof. Dr. Bahadır Duman. Bahadır Duman’ın şahsında tüm ekibi sevgi ve minnetle anıyorum.Festivalin düzenlenmesinde emeği geçen meclis üyemiz Veli Tokdemir’e ve Yeniçekentli belediye çalışanlarımıza da teşekkür ediyorum. Yenicekent halkının üç gün boyunca güzel vakit geçirmesini dilerim.

Leave a Comment